Старт: Стария бряст
Символ на Сливен и Европейско дърво на годината 2014
1-ви километър: Главна улица на град Сливен
1.8-ми километър: Паметник на Панайот Хитов
Паметник на прославения български войвода и предводител на чети Панайот Хитов, учител на много революционери, като Стоян Папазов, Хаджи Димитър, Васил Левски и др. Паметникът е построен през 1980 г., в близост до родния дом на Хитов.
3-ти километър: Крепост Туида
“Туида” e късноантична и средновековна крепост. Намира се на хълма “Хисарлъка” в североизточната част на Сливен, непосредствено до квартал Ново село. В миналото местността е била населявана от тракийски племена, антични римляни, средновековни българи. От мястото на крепостта се открива уникална гледка към величествените “Сини камъни” и към град Сливен.
9.5-ти километър: Халката
Халката е скално образувание, един от символите на Сливен. Скалата привлича със специфичната си форма на дъгообразен венец. Съществуват много предания за магическата й сила, влияеща върху любовта – който премине през отвора на Халката, остава завинаги влюбен. Други поверия разказват, че тя помага на мореплавателите в борбата с морската стихия.
10.7-ми километър: Римски път през Сечената скала
11-12-ти километър: Хайдушката пътека
Хайдушката пътека е най-кратката пътека, водеща до Карандила. Тя е неравна, стръмна и камениста. Някога по нея хайдутите бързо и безшумно са се скривали от погледа на турците. Оттук е и името й. В чест на легендарния сливенски войвода Хаджи Димитър, традиционно се провежда “Изкачване на Хайдушката пътека с мях вино – 43 литра”, като част от Юнашки игри “Хайдушка среща” в деня на храбростта
13-ти километър: Езерото на Карандила
14.7-ми километър: Връх Песченик
Песченик е известен още като Хайдушкия връх. Под него се намира пещерата, в която легендарният български войвода Панайот Хитов е криел оръжието си. На север от връх Песченик е разположено т.нар. Хайдушко дере, в което се намират Хайдушката поляна, Хайдушкият извор, пещерата Бъчвата и уникалният извор Архангела.
15.3-ти километър: Хайдушката пещера
15.4-ти километър: Руини на крепост Калоянови кули
15.7-ми километър: Пещера Хайдушката бъчва
16-ти километър: Пещерата на Панайот Хитов
17-ти километър: Дървото, от което извира вода
17.2-ри километър: Хайдушки извор
17.8-ми километър: Извор Архангела
20.6-ти километър: Хайдушко сборище Кушбунар
23-ти километър: Връх Малка Чаталка
24.3-ти километър: Връх Голяма Чаталка
Връх Голяма Чаталка е висок 1065 м. Намира се в западната част Природен парк “Сините камъни “. Представлява скалист раздвоен връх, откъдето идва и името му.
25.3-ти километър: Мала планина
26.7-ми километър: Мочурите
30.4-ти километър: Връх Българка
Българка е най-високият връх в Източна Стара планина с надморска височина 1181 м.
33-ти километър: Връх Кутелка
Кутелка е вторият по височина връх в Сливенския Балкан с височина приблизително 1080 м.
37-ми километър: Крепост Маринино Градище
Маринино градище е късноантична и средновековна крепост. Тя е част от отбранителната система от крепости на Първата и Втората Български държави.
39.7-ми километър: Паметник на Панайот Хитов
Паметник на прославения български войвода и предводител на чети Панайот Хитов, учител на много революционери, като Стоян Папазов, Хаджи Димитър, Васил Левски и др. Паметникът е построен през 1980 г., в близост до родния дом на Хитов.
41- 42 ри километър: Главна улица на град Сливен
Финал: Стария бряст
Символ на Сливен и Европейско дърво на годината 2014